Matrix AMM — сучасне рішення для збору, інтеграції, агрегування та консолідації даних про споживання електроенергії. Matrix AMM дозволяє ефективно отримувати та обробляти дані з великого обсягу лічильників побутових, комунальних та промислових абонентів.
Система Matrix AMM складається з програмної та апаратної частин, які забезпечують впровадження системи обліку, збору, обробки та контролю даних, що дозволяє реалізувати гнучкий, дружній, підхід для бізнесу та відкриту систему взаємодії абонент-енергокомпанія.
Особливості комплексу Matrix AMM:
- Включає комплект для запуску AMM під ключ;
- Підтримка найбільш затребуваних інтерфейсів TWI, PLC, RS-485, CSD/GPRS, LoRaWAN (LPWAN);
- Інтеграція та сумісність з діючими системами обліку енергокомпаній України;
- Економія витрат на впровадження та експлуатацію;
- Автоматичний збір, аналіз, агрегація, консолідація, архівація, звітність;
- Апаратна інтерактивність системи в «м’якому» онлайн-режимі;
- Дистанційне конфігурування пристроїв системи;
- Дистанційне програмування тарифних зон і чинних тарифів;
- Підтримка хмарних сервісів;
- Масштабування від об’єкта до енергопостачальної компанії;
- Гнучкий дружній WEB-інтерфейс;
- Безпека та перевірений збір даних (AES128);
Впровадження АСКОЕ Matrix AMM забезпечує:
- Автоматичний розрахунок балансу втрат ділянки мережі та скорочення нетехнічних втрат
- Локалізація місць несанкціонованого споживання електроенергії
- Скорочення витрат на збирання облікових даних
- Підвищення оплати електроенергії за рахунок своєчасного прийому точних даних про поквартирне та загальнобудинкове споживання, виставлення точних рахунків.
- Швидке зведення балансу по регіону, кварталу, сектору, будинку.
- Надання даних вимірів для фактичних розрахунків з абонентами
- Збір облікових даних із використанням блочних тарифів у режимі кредиту та передоплати
- Виключення найму інспекторів та фізичного збору показань
- Відображення показів у реальному часі в особистому кабінеті, дистанційне керування
АСКОЕ LoRaWAN (LPWAN)
LPWAN (Low-Power Wide-Area Network) – технологія передачі даних по радіоканалу для мереж з великою щільністю пристроїв, яка відноситься до класу технологій Інтернету речей (IoT). Особливість — низьке енергоспоживання (low-power) та широке територіальне охоплення (wide-area). Переваги – дальність, швидкість та енергоефективність. LoRaWAN-модуль із заданою частотою зчитує дані та передає їх по шифрованому радіоканалу на базову станцію. Потім через IP-канал дані надходять на сервер, де постачальник електроенергії отримує доступ до них.
Лічильники МТХ з LoRaWAN (LPWAN) ідеально підходять для сільської місцевості, маленьких міст, котеджних поселень і дачних кооперативів. Замість маршрутизаторів пропонуємо 2 типи LoRa-шлюзів (Gateway), перший для зовнішньої установки (outdoor), який призначений для створення так званої “макросоти”, встановлюється на піднесенні (опора, дах і т.д.), другий – для встановлення всередині будинку (indoor), встановлюється усередині приміщення (сходові щити обліку, кабельні шахти). Всі дані через шлюз транслює мережевий сервер (Network Server), далі вичитування та обробка даних відбувається засобами нашого ПЗ Matrix AMM.
Збір даних у межах однієї базової станції може відбуватися з десятків тисяч пристроїв. Це забезпечує дуже проста схема організації мережі “Велика зірка” (Big Star), де немає ретрансляції, тобто кожен пристрій працює з найбільш “чутною” базовою станцією. LoRa забезпечує широке територіальне охоплення. Лічильники можуть знаходитись на великих відстанях від базової станції. Опитування приладів обліку на площі кварталу/району/міста відбувається без проміжного обладнання. Пілотні проекти продемонстрували, що у щільній міській забудові лічильники ефективно передавали свідчення на відстані 1,5-2,5 км, а на відкритій незаселеній місцевості до 80 км.
Зазвичай, LoRaWAN лічильники у світі використовують для малих міст та селищ. Але компанія TeleTec створила універсальне рішення для роботи в стандартній інфраструктурі LoRaWAN (LPWAN) та адаптувала його під щільну міську забудову, ефективність якого значно вища, ніж у базових технологій. Невисока ціна лічильників, низькі витрати на інтеграцію, мала кількість базових станцій роблять це рішення надійним, економічним та високоефективним інструментом для отримання великого обсягу даних, складання балансу та графіків навантаження. Лічильники легко інтегруються в мережу і дозволяють побудувати приватну мережу.
Схема роботи АСКОЕ LoRaWAN в залежності від забудови
АСКОЕ PLC
Найпопулярнішою у світі та Україні технологією передачі даних для систем обліку електроенергії є Power Line Communication (PLC), яка оптимально адаптована для багатоповерхової багатоквартирної забудови. PLC використовує наявні силові електромережі 0,4 кВ для передачі даних від лічильника до роутера, що дає змогу побудувати нову АСКОЕ або інтегруватися в наявну інфраструктуру з мінімумом витрат.
Для обміну даними між електролічильниками та маршрутизаторами у складі АСКОЕ використовується вузькосмуговий PLC другого покоління з різними модуляціями (S-FSK, DCSK, BFSK тощо) Швидкість обміну досягає 2,4 кБд. АСКОЕ PLC Matrix AMM не сумісне з рішеннями інших виробників. Вартість лічильників MTX c PLC нижча за аналогічні моделі на ринку України. При цьому, компанія забезпечила якість і надійність виробу навіть при невисокій ціні.
Схема роботи АСКОЕ PLC
АСКОЕ TWI “Струмова петля”
Бюджетна версієя АСКОЕ для нової багатоповерхової забудови та старих проблемних кварталів є АСКОЕ на основі дротової технології TWI “Струмова петля”. Лічильники мають низьку ціну. Для побудови АСКОЕ в новому будинку необхідно прокласти кабельну трасу до кожного лічильника електроенергії, а також використати конвертор інтерфейсів для передачі даних. Для реалізації АСКОЕ в старому проблемному фонді необхідно винести всі прилади обліку в загальну шафу обліку, замінити внутрішньобудинкову мережу і, якщо потрібно, мережу, що живить об’єкт; встановити конвертер інтерфейсів MTX IC як центр міні-АСКОЕ.
Конвертор інтерфейсів MTX IC для передавання даних – простий комунікаційний пристрій, призначений для побудови АСКОЕ на базі лічильників електроенергії (будь-якого контрольно-вимірювального обладнання, що підтримує RS-485) будь-яких виробників у мережах GSM900/GSM1800 або Ethernet. Пристрій дає змогу організувати ЛУЗОД (ЛУЗОД, ЛУЗОД) у місцях із нестабільним покриттям GSM-мережі (наприклад, під час розміщення лічильників електроенергії в розподільчих пристроях, розміщених у підвальних приміщеннях, екранованих приміщеннях та ін.) завдяки використанню інтерфейсу RS-485, що дає змогу винести пристрій у зону впевненого приймання GSM-мережі на відстань до 1200 м від лічильників.
Рішення АСКОЕ “Струмова петля” вирішує проблеми:
- Стара розводка електромереж на об’єкті;
- Мережі, що живлять об’єкт – старі;
- Лічильники у квартирах, контролера не пускають;
- Помилки під час перенесення показань у базу даних;
- Великі часові витрати на збір показань і на ЗП обхіднику;
- Будь-які дії (параметризація, обмеження навантаження, синхронізація часу) тільки локально через оптопорт;
складно захиститися від крадіжки е/енергії.
Переваги:
- Надійний швидкісний дротовий канал зв’язку “Струмова петля”;
- Бюджетна ціна компонентів порівняно з АСКОЕ PLC;
- Підтримка до 32 лічильників в одній шафі;
- Повноцінний функціонал АСКОЕ (параметризація, контроль споживання, збір за розкладом або оперативний збір будь-яких даних з лічильників);
- Канали обміну даних конвертера MTX IC – GSM/GPRS, Ethernet.
Схема роботи АСКОЕ “Струмова петля”
CSD/GPRS
Найбільш популярне використання АСКОЕ CSD/GPRS – альтернативна енергетика, сонячні станції (СЕС), вітрові станції (ВЕС). Система АСКОЕ на базі технології CSD/GPRS передає дані за допомогою мережі стільникового зв’язку GSM/GPRS та через інтернет. Завдяки глобальному покриттю територій ці види зв’язку стали доступні не тільки в містах, а й у сільській місцевості. Якщо на об’єкті є стільниковий зв’язок, то для опитування лічильника достатньо підключити модем GSM з SIM-картою. Плюси цієї системи – надійність передачі даних, простота та відсутність УСПД, ретрансляторів та інших пристроїв. Мінус – оплата послуг зв’язку оператору мережі.
Даний тип АСКОЕ призначений для отримання з одиноко розташованих об’єктів на великій відстані один від одного. Це можуть автозаправні станції, залізничні станції, дачні кооперативи, мало заселені міста, сонячні станції, вітрогенератори. За допомогою ПЗ Matrix AMM проводиться зчитування показань з різних об’єктів, найчастіше віддалених і розподілених по місцевості, тому як основний канал зв’язку використовується GSM як найбільш поширений і доступний бездротовий канал. У цьому випадку найбільш бюджетним варіантом організації обліку енергоресурсів без додаткових функцій (управління тощо) є варіант підключення GSM-модемів безпосередньо до приладів обліку.
Схема роботи АСКОЕ CSD/GPRS
Програмне забезпечення Matrix AMM
Matrix AMM створена для автоматичного обліку збору даних з лічильників МТХ за розкладом та збереженням усіх облікових даних у БД. Мінімальні апаратні та програмні вимоги дозволяють працювати на будь-якому обладнанні. Комплекс дозволяє проводити віддалену параметризацію по будь-якому каналу зв’язку зі збереженням усієї історії та видачі протоколів параметризації для клієнта.
ПЗ для параметризації MxConfig
Mхconfig – сервісна програма для параметризації, дозволяє перевірити канал зв’язку, отримати з лічильника поточні показники.
Характеристики:
- Не потребує встановлення (fully portable)
- Для повноцінної роботи потрібна Java8 і вище
- Працездатність на OS лінійки Windows та Linux
- Підтримка з’єднання через оптопорт (USB com port) та GPRS канал (TCP/IP)
- Підтримка швидкостей 2400/9600
- Підтримка параметризації за файлами-шаблонами
- Підсумковий протокол у компактному А4 форматі
- Доступ до журналів подій/до архівів лічильника (графік навантаження)
- Доступ до всіх параметрів з оновленням у реальному часі
- Векторна діаграма для трифазних лічильників у реальному часі